Neretą pilietį suglumintų klausimas, kokia nauda iš kosmose skraidančių palydovų. Jūrinio miesto – Klaipėdos žmonėms derėtų žinoti, jog jie yra vienas iš svarbiausių duomenų teikimo šaltinių apie hidrologinius bei biologinius procesus Baltijos jūroje ir Kuršių mariose. Nuotraukos, gautos iš palydovų, mokslininkams padeda surinkti tikslią informaciją apie ledą ir jo būklę Kuršių mariose. Palydovai užfiksuoja nuostabius, spalvingus paveikslus, o mokslininkai juose „skaito“ informaciją apie eutrofikaciją (dumblių žydėjimą) jūros ir marių vandenyse. Iš kosmoso atsiųstuose vaizduose matomi laivai, vandens srovių judėjimas, kranto pokyčiai ir daugybė dalykų, kurie gilina žinias apie gamtinę aplinką.
Drauge su KU Jūros tyrimų instituto komanda parodą rengusios mokslininkės dr. Toma Dabulevičienė ir dr. Diana Vaičiūtė jau keletą metų bendradarbiauja su Europos kosmoso agentūra. KU Jūros tyrimų instituto mokslininkų ir Europos kosmoso agentūros vykdytas projektas ,,Kosminių mokslinių misijų duomenimis grįsto Lietuvos paviršinių vandenų aplinkos kokybės vertinimo bei stebėsenos sistemos vystymas‘‘ šios agentūros atstovų buvo pripažintas vienu iš sėkmingiausių.
„Palydovinės nuotraukos yra ne tik gražūs vaizdai, bet ir gausus duomenų šaltinis. Jose galime matyti vandens temperatūros pokyčius, taip pat vertinti vandens telkinių aplinkos ekologinę būklę, kas yra svarbu norint turėti švarią ir sveiką aplinką“,- teigia mokslininkės.
Ekspozicijoje demonstruojamas ir vieno iš pagrindinių duomenų teikėjų – palydovo Sentinel-2 maketas, kurį sukonstravo patys KU Jūros tyrimų instituto mokslininkai. Eksponuojamas analogas yra apie 10 kartų mažesnis, jis skrieja aplink Žemę skrieja 786 km aukštyje, yra 3,4 m ilgio ir 2,35 m pločio. Sentinel-2 – viena sėkmingiausių Europos Kosmoso Agentūros misijų, kuri suteikia labai aukštos kokybės palydovinius duomenis, skirtus Žemės dangos ir vandens telkinių stebėjimams.
Paroda, vaizdu ir žodžiu pristatanti didžiules galimybes, kurias mokslui teikia kosmose skriejantys palydovai, vėliau keliaus į su KU bendradarbiaujančių gimnazijų erdves.
„Mūsų tikslas ir didelis noras – supažindinti visuomenę, ypač jaunus žmones, su mokslo sritimis, kurios plėtojamos čia, Klaipėdos universitete, sudominti juos tomis galimybėmis, kurias atveria mokslas. O mokslinei minčiai ribų nėra. Studijuodami, dirbdami čia jauni žmonės turi galimybę pažinti ir jūras, ir Arktį, ir net kosmosą“,- sakė parodą Prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ pristatęs KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.