Tai pirmoji Vakarų Lietuvoje akredituota laboratorija, vykdanti šios srities tyrimus ir vienintelė šalyje siūlanti tokį platų spektrą paslaugų: nuo mėginių paėmimo, išsamių, skirtingų aplinkos komponentų tyrimų ir jų rezultatų pateikimo. Nuo 2025 metų laboratorijos, atliekančios taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus bei grunto savybių mechaninius tyrimus ir bandymus privalės būti akredituotos, tačiau likus kelioms savaitėms iki įstatyminių pokyčių, dalis kitų laboratorijų dar tik siekia akreditavimo pažymėjimo. KU JTI Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorija šiuo atveju užtikrina nenutrūkstamą paslaugų teikimą išorės vartotojams – tiek viešajam, tiek privačiam sektoriui.
„Tai yra vienintelė universitetinio lygio laboratorija Lietuvoje, atliekanti aplinkos tyrimus. KU laboratorijoje dirba patyrę profesionalai, turintys tiek mokslinės, tiek praktinės patirties ir žinių. Universitetas įdėjo visas pastangas ir akreditaciją gavo anksčiau nei planuota. Taip pat labai svarbu paminėti, kad akredituojant laboratorijos veiklą, buvo vertinamas paslaugų poreikis regione, tad šiuo atveju užtikrinome, kad paslaugų teikimas nenutrūktų“, – teigia KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas. |
Laboratorijoje įdiegta naujausia analitinė įranga, o ja naudojasi ir tyrimus atlieka Klaipėdos universiteto mokslininkai. Akredituota laboratorijos veikla, pažangiausių technologijų ir mokslo sąveika – itin svarbūs rodikliai atliekant aplinkos tyrimus.
„Kitos laboratorijos atlieka tyrimus, tačiau neima pačių mėginių. Šiuo atveju KU JTI Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorija užtikrina duomenų tikslumą, patikimumą. Priešingu atveju, paprastai tariant, nėra aišku iš kur tie mėginiai paimti ir kokiose talpose surenkami. Laboratorijos paslaugų akreditavimas parodo, kad mūsų mokslininkų atliekami tyrimai – aukščiausios kokybės ir atitinka tarptautinio standarto (LST EN ISO/IEC 17025) tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliamus reikalavimus“, – sako KU mokslo ir inovacijų prorektorė doc. dr. L. Šaltytė-Vaisiauskė. |
Aktualu tiek valstybiniam, tiek privačiam sektoriui
Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorijos vadovas dr. Mindaugas Žilius sako, kad gauta akreditacija – ilgo ir nuoseklaus mokslininkų darbo įvertinimas, tai prisideda prie tolimesnio mokslinio potencialo augimo, suteikia dar platesnį veiklos galimybių spektrą.
Laboratorijos paslaugomis jau ilgą laiką naudojasi daugybė įmonių ir pavienių asmenų. „Mūsų atliekamais tyrimais naudojasi tiek valstybinės įstaigos, pradedant Aplinkos apsaugos agentūra, miestų nuotekų valyklomis, tiek privačios įmonės ar pavieniai asmenys. Visi, kurie vykdo veiklą ir išleidžia teršalus į aplinką arba tie, kurie nori patikrinti tam tikros aplinkos elemento kokybę ir savybes, pavyzdžiui, užsakomi, nuotekų, vandens kokybės ar grunto savybių tyrimai“, – laboratorijos paslaugų vartotojus vardija dr. M. Žilius. |
Anot Aplinkos apsaugos agentūros Tyrimų ir matavimų kokybės skyriaus vedėjos Violetos Andriejūnienės, suteikta akreditacija laboratorijai, reiškia didelį žingsnį į priekį.
„Gauta akreditacija „kalba“ apie tyrimų rezultatų patikimumo užtikrinimą. Trečiosios šalies įvertinimas suteikia labai didelį pasitikėjimą naudojantis akredituotos laboratorijos paslaugomis“, – laboratorijos pasiekimus vertina V. Andriejūnienė.
Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorijai gerų atsiliepimų negaili ir grunto tyrimų paslaugomis besinaudojančios įmonės „Geobaltic“ generalinis direktorius Dainius Michelevičius: „Džiugu, kad KU laboratorijos veikla akredituota, nes, kiek žinome, ji viena iš nedaugelio, kuri tą akreditaciją jau turi. Mums, kaip įmonei kur kas ramiau žinant, kur galėsime kreiptis dėl grunto tyrimų pasikeitus įstatymams. Ir, be abejo, akredituota veikla suteikia patikimumo, kokybės garantą“.
Dar apie laboratoriją
KU JTI Pajūrio aplinkos ir biogeochemijos laboratorijoje dirba chemijos, geologijos, ekologijos ir aplinkotyros specialistai. Dalis jų yra įgiję mokslinį daktaro laipsnį, nuolat kelia kvalifikaciją dalyvaudami kursuose Lietuvoje ir stažuodamiesi užsienio laboratorijose.
Pasitelkiant analitinę, bandymų ir eksperimentinę įrangą, laboratorijoje atliekami paviršinio vandens ir nuotekų tyrimai, mikroteršalų kokybinė ir kiekybinė analizė, vandens ekosistemų biologinės įvairovės tyrimai, aplinkos genetikos tyrimai, nustatoma dugno nuosėdų, dumblo ir dirvožemio elementinė sudėtis, vertinamos grunto savybės, atliekama eksperimentinė biogeocheminių procesų analizė.
Laboratorija įsteigta 2018 metais, tačiau išsamius biogeocheminius ir kitus tyrimus KU mokslininkai pradėjo dar 2011 metais. Su laiku laboratorijoje atliekamų tyrimų pasiūla plėtėsi, o 2023 metais pradėta ruoštis akreditacijai.